Hazlegrove
menu close

Major sporting achievements by Hazlegrove pupils

Hazlegrove Stories

More stories

Hazlegrove pupils have enjoyed tremendous success at all levels.  We have listed just some of their achievements below...

More information about recent achievements can be found within our sports news.

Click here to visit our Sports Hall of Fame album in Flickr

 

Academic Year 2017 – 2018

Sporting Achievements for the Academic Year 2017 – 2018

 

Girls’ Hockey

  • U13a Winners - All Hallows Tournament
  • U13a Winners - KSB Tournament
  • U13b Runners up - Hazlegrove Tournament
  • U13c Runners up - Hazlegrove Tournament
  • U12 National IAPS Tournament at Ipswich
  • U12a Runners up - Hazlegrove Tournament
  • U12b - Runners up - Hazlegrove Tournament
  • U12c Winners - Hazlegrove Tournament
  • U11 qualified for the National IAPS Tournament at Millfield
  • U11 Runners up - Regional IAPS Tournament
  • U11a Winners - Bryanston Tournament
  • 2 Somerset JAC County Players
  • 1 West of England JRPC Player 2018

 

Boys' Hockey

  • 1st VII Regional IAPS Tournament - 3rd 
  • 1st VII qualified for the National IAPS Tournament at Millfield
  • U11a Runners up - Sherborne Tournament
  • U11 Sherborne Tournament - Goalkeeper of the Tournament Award 
  • 2 Somerset JAC County Players
  • 1 West of England JRPC Player 2018

 

Girls’ Netball

  • U13a Winners - Somerset County Tournament 
  • U10b Runners up - Millfield Tournament

 

Girls’ Cricket

  • 1 County Player
  • 3 District Players 

 

Boys’ Cricket

  • U11a Winners - Sherborne Tournament
  • 2 County Players 
  • 6 District Players
  • Seven half centuries scored this season 
  • One ‘5 wicket haul’ this season 
  • Tom Abell - Somerset Captain visited

 

Girls’ Rounders

  • Six - magic ‘5 or more’ scores

 

Athletics

  • 24 pupils qualified for the National Prep Schools Championships in 30 events
  • National Prep Schools Finals - 3rd - U14 Boy 1500m
  • Somerset Combined Events Championships - Year 7 boy - 2nd Individual
  • 13 South West Prep Schools Champions
  • 29 Podium finishes at the South West Prep Schools Championships 
  • 3 Somerset Junior County Champions
  • Year 4, 5 and 6 Monkton Festival - Winners
  • Year 4, 6 and 8 Port Regis Track Festival - Winners
  • Year 5 King’s Bruton Festival - Winners
  • 38 medals (18 gold) at the King’s Taunton Festival - Winners of the Year 6 Relay
  • 12 school records broken this term 

 

Cross County

  • 2 children represented Somerset at the English Schools Championships in Leeds 
  • 8 children represented Somerset at the South West Championships in Devon
  • Somerset County Junior Championships - Winning Teams - all four age groups and categories
  • Somerset County Junior Championships - Winning Individual - Year 7 girl, Year 7 boy, Year 8 girl and Year 8 boy
  • 19 children qualifying for the Somerset County Championships at Aldon Hill
  • Yeovil District Championships - Winning Individual - Year 7 boy
  • Taunton School Cross Country Relays - Winning Teams - Year 3 boys, Year 4 girls and Year 5 boys
  • Hazlegrove Park Run - 12 children have fifteen or more appearances 
  • Hazlegrove Park Run - 6 children have thirty or more appearances
  • Hazlegrove Park Run - 4 children have forty or more appearances
  • Hazlegrove Park Run - 3 children have fifty or more appearances

 

Swimming

  • National IAPS Girls Finalist U12 Breaststroke - Individual 10th 
  • National IAPS Boys Finalist U13 Backstroke - Individual 8th
  • National IAPS Boys Finalist U13 Butterfly - Individual 7th 
  • National IAPS Boys Finalist U12 Butterfly - Individual 6th 
  • National IAPS Boys Finalist U13 Medley Relay Team - 9th 
  • National IAPS Boys Finalist U12 Medley Relay Team - 11th 
  • National IAPS Girls Finalist U12 Medley Relay Team - 10th 
  • Cameron Kurle - Commonwealth Games medalist visited

 

Biathlon/Biathle/Laser Run

  • Laser Run Finals, Cape Town 2018 - Team Silver and Relay Silver
  • European Triathle Portugal 2017 Youth D Boys - Relay Bronze
  • 2 children qualified to compete for Great Britain at the Triathle World Championships, Spain 
  • 1 child qualified to compete for Great Britain at the Biathle World Championships, Spain 
  • World Triathle Spain 2017 Youth D Girls - Team Bronze
  • 5 children qualified to compete for Great Britain at the Triathle European Championships, Germany 
  • 1 child qualified to compete for Great Britain at the Biathle European Championships, Germany 
  • 6 children qualified to compete for Great Britain at the Triathle World Championships 2018
  • National Schools Biathle Finals - Individual winners in two age groups
  • National Schools Biathle Finals - School team winners in five age groups
  • National Schools Biathle/Triathle/Laser Run Relays - 62 Hazlegrove competitors - Team winners in ten categories
  • Dorset Qualifier 2016 - 48 medals won - School team winners in six age groups
  • National Schools Biathlon Finals at the Crystal Palace 33 Hazlegrove children qualified 
  • National Schools Biathlon Finals - Team Gold - Under 11 boys
  • National Schools Biathlon Finals - Team Silver - Under 12 girls
  • National Schools Biathlon Finals - Team Bronze - Under 14 boys

 

Riding

  • School team represented England in the Nations Cup - October 2017 - England came 2nd 
  • Somerset NSEA County Challenge Team Winners 2017 - Qualifying for the National Finals
  • Somerset NSEA County Challenge Individual Winner 2017 - Qualifying for the National Finals
  • NSEA National Show Jumping Finals - School Team 4th at Bury Farm
  • NSEA Eventers - two teams and two individuals qualified for the National Finals at Hickstead
  • Competed at the National NSEA Eventers Finals at Hickstead - two teams and two individuals
  • Hickstead - Team and Individual Winners of the Derby Challenge Qualifier
  • Hickstead - Individual Winners of the National Derby Challenge Final
  • Bath and West Just for Schools - Team and Individual places in 70cm and 80cm classes
  • Stonar Inter Schools’ One Day Event September 2017 - five competitors - Team 4th and Individual 3rd 
  • Leweston Inter Schools’ Show Jumping - Class 2 - Winner - Class 3 - Team winners and Individual 2nd 
  • PHPC Team Eventers Challenge - Team 2nd 
  • Dorset Showground BS Just for Schools - Team Winners and Individual Winner in two classes
  • NSEA Grassroots qualifier - 2nd - qualified for Regional Finals
  • NSEA Eventing qualifier - Individual 2nd and 3rd - qualified for Championships
  • European Biathle 2016 Youth D Boys – Team Gold
  • European Triathle 2016 Youth D Boys – Team Gold
  • European Biathle Masters 2016 – Team Gold and Individual Silver
  • 3 children and 1 staff member qualifying to compete for Great Britain at the European Championships, Portugal – July 2017
  • National Schools Biathle Finals – Individual winner in two age groups
  • National Schools Biathle Finals - School team winners in three age groups
  • South West Schools Biathle Finals - Individual winner in four age groups
  • South West Schools Biathle Finals – School team winners in five age groups
  • Dorset Qualifier 2016 – 39 medals won – School team winners in six age groups
  • National Schools Biathlon Finals at the Crystal Palace 14 Hazlegrove children qualified
  • National Schools Biathlon Finals – Team winners – female teachers
  • National Schools Biathlon Finals – Team bronze - Year 5 boys 
  • National Biathlon Finals in Solihull – 10 Hazlegrove children qualified
  • Bath Laser Run 2017 – Individual 2nd and 3rd in Under 13 category

 

Exmoor Challenge

  • Rotary Exmoor Challenge 2018 - Three Hazlegrove teams competed
  • Mixed Team Category - Runners Up

 

Karate and Judo

  • National Judo ‘Just for Girls’ Tournament - Girls Tournament - Individual bronze medal
  • IAPS National Judo Tournament - Senior Boys Tournament - Individual gold medal
  • IAPS National Judo Tournament - Senior Boys Tournament - Individual bronze medal
  • IAPS National Judo Tournament - Junior Boys Tournament - Individual gold medal
  • IAPS National Judo Tournament - Junior Boys Tournament - Individual silver medal
  • 1 child selected for the Great Britain Karate Squad to compete in Lichtenstein

Football

  • Year 7 boy gaining International selection for the Under 14 England ISFA team - goalkeeper

2016 - 2017

Boys' Rugby

  • U10 King’s Bruton Tournament - runners up

Girls’ Hockey

  • 1st VII All Hallows Tournament - winners
  • U13 National IAPS Tournament at Millfield
  • U13 Regional IAPS Tournament – 3rd 
  • U13a King’s Bruton Tournament - runners up 
  • U13b Hazlegrove Tournament - winners 
  • U13c Hazlegrove Tournament - runners up 
  • U12a Hazlegrove Tournament - runners up 
  • U12b Hazlegrove Tournament - winners 
  • U12c Hazlegrove Tournament - runners up 
  • U11 Regional IAPS Tournament – 4th 
  • U11a King’s Bruton Tournament - runners up 
  • U11b All Hallows Tournament - winners
  • 5 Somerset JAC County players
  • 2 West of England JRPC players

 

Boys' Hockey

  • U13 Regional IAPS Tournament – winners
  • U11 Sherborne Tournament - winners
  • U11 Sherborne Tournament – Player of the Tournament Award
  • U11 Sherborne Tournament – Goalkeeper of the Tournament Award 
  • U10 King’s Bruton Tournament - winners
  • U9a Millfield Tournament - winners 
  • U9b Millfield Tournament - runners up
  • 3 Somerset JAC County players

 

Girls’ Netball

  • U13 Somerset County Tournament – 3rd 
  • U11b Millfield Tournament - runners up

 

Girls’ Cricket

  • Somerset County Champions
  • South West Regional Finals - runners up
  •  U13 King’s Bruton Festival - winners
  • 1 County player
  • 3 District players

 

Boys’ Cricket

  • 2 County players
  • 6 District players
  • One century scored this season
  • Eleven half centuries scored this season
  • Two ‘5 wicket hauls’ this season 
  • Tom Abell - Somerset Captain visited

 

Girls’ Rounders

  • U13 Port Regis Tournament - winners
  • U11b Millfield Tournament - runners up
  • U10 Clayesmore Festival - winners
  • Five magic ‘5 or more’ scores

 

Athletics

  • 16 children qualifying for the National Prep Schools Championships in 22 events
  • 8 South West Prep Schools Champions
  • 33 Podium finishes at the South West Prep Schools Championships 
  • 5 Somerset Junior County Champions
  • Year 4, 6, 7 and 8 Port Regis Track Festival - runners up
  • 25 medals at the King’s Taunton Festival
  • 24 school records broken this term

 

Cross County

  • 2 children represented Somerset at the English Schools Championships in Norwich 
  • 6 children represented Somerset at the South West Championships in Cornwall
  • Somerset County Junior Championships – winning teams Year 8 girls and Year 7 boys
  • Somerset County Junior Championships – winning individual - Year 7 girl
  • 18 children qualifying for the Somerset County Championships at Aldon Hill
  • National Prep Schools Championships at Malvern – Year 8 girls team 3rd
  • Winning teams at the Clayesmore Relays - Year 8 girls and Year 7 boys
  • Runners up teams at the Clayesmore Relays – Year 8 boys, Year 6 boys and Year 5 girls 
  • U13 Boy Fastest Lap Trophy at the Clayesmore Relays 
  • U12 Boy Fastest Lap Trophy at the Clayesmore Relays 
  • U10 Girl Fastest Lap Trophy at the Clayesmore Relays 
  • Yeovil District Championships – three individual race winners
  • Hazlegrove Park Run: 27 children have fifteen or more appearances 
  • Hazlegrove Park Run: 11 children have thirty or more appearances
  • Hazlegrove Park Run: 6 children have forty or more appearances
  • Hazlegrove Park Run: 5 children have fifty or more appearances

 

Swimming

  • National IAPS Finals: Girls Finalist U13 Backstroke – 4th
  • National IAPS Finals: Girls Finalist U13 Breaststroke  
  • National IAPS Finals: Boys Finalist U12 Backstroke
  • National IAPS Finals: Girls Finalist U13 Medley Relay Team
  • Visit from Olympic swimmer Cameron Kurle

 

Squash

  • National IAPS Finals at Millfield - seven Hazlegrove competitors
  • National IAPS Finals at Millfield U13 Boys Individual Cup Semi-finalist
  • National IAPS Finals at Millfield U13 Boys Individual Plate Runner Up

Tennis

  • 13 Hazlegrove competitors in the National IAPS Finals July 2017

Biathlon/Biathle

  • 3 children and 1 staff qualifying to compete for Great Britain at the European 
  • Championships, Portugal - July 2016
  • European Biathle Youth D Boys – Team Gold
  • European Triathle Youth D Boys – Team Gold
  • European Biathle Masters – Team Gold and Individual Silver
  • 3 children and 1 staff member qualifying to compete for Great Britain at the European Championships, Portugal – July 2017
  • National Schools Biathle Finals – individual winner in two age groups
  • National Schools Biathle Finals - school team winners in three age groups
  • South West Schools Biathle Finals - individual winner in four age groups 
  • South West Schools Biathle Finals – school team winners in five age groups
  • Dorset Qualifier 2016 – 39 medals won – school team winners in six age groups
  • National Schools Biathlon Finals at the Crystal Palace 14 Hazlegrove children qualified 
  • National Schools Biathlon Finals – team winners – female teachers
  • National Schools Biathlon Finals – team bronze - Year 5 boys  
  • National Biathlon Finals in Solihull – 10 Hazlegrove children qualified 

 

Riding

  • School team selected to represent England in October 2017 in the NSEA Home Nations
  • NSEA National Show Jumping School at Bury Farm - team winners
  • Competed at the National NSEA Eventers Finals at Hickstead
  • Bath and West Just for Schools – team runners up
  • Somerset NSEA County Challenge winners 2016 – qualifying for the National Finals
  • Blundell’s One Day Event – team winners and gained tickets to Olympia 2016 
  • Blundell’s One Day Event – class 1 winner
  • Stonar Inter Schools’ One Day Event May 2017 – five competitors
  • Leweston Inter Schools’ Show Jumping – class 3 - winner
  • PHPC Team Eventers Challenge – winning team and class 2 - winner
  • NSEA Eventers Challenge – class 4 - winner
  • King’s Taunton Inter Schools Show Jumping Team Competition - winners
  • Sandroyd Inter Schools’ Tetrathlon Minimus Mixed Team - winners
  • Sandroyd Inter Schools’ Tetrathlon Minimus Boys – individual 2nd and 3rd 
  • Sandroyd Inter Schools’ Tetrathlon Minimus Girls – individual 2nd and 3rd

 

Exmoor Challenge

  • Three Hazlegrove teams competed
  • Girls Team Category – runners up

 

Karate and Judo

  • TYGA Open Martial Arts World Championship 6 medallists including 3 Gold
  • WKS European Open Karate Championships – 1 competitor – 2 gold and 1 bronze medal
  • 1 child selected for the WKS England Squad 
  • Staff member selected for WKS England Squad and NMAC GB Squad IAPS National Judo - Girls Tournament - individual bronze medal
  • IAPS National Judo – Senior Boys Tournament – individual bronze medal
  • IAPS National Judo - Junior Boys Tournament – individual bronze medal

2015 - 2016

Boys' Rugby

  • U10 KSB Tournament Runners Up 

Girls’ Hockey

  • U12 National IAPS Tournament at Bradfield, Runners Up
  • U11 National IAPS Tournament at Repton 
  • U12 Regional IAPS Tournament Winners
  • U11 Regional IAPS Tournament Runners Up
  • U13 KSB Tournament Runners Up
  • U13b Hazlegrove Tournament Winners
  • U13c Hazlegrove Tournament Runners Up
  • U12 Hazlegrove Tournament Winners
  • U11 KSB Tournament Runners Up
  • U11 Bryanston Tournament Runners Up
  • U11b All Hallows Tournament Winners
  • U10 Monkton Tournament Runners Up
  • 1 Somerset JAC County Player

Boys' Hockey

  • U12 KSB Tournament Winners
  • U10 KSB Tournament Winners
  • U9a Millfield Tournament Runners Up
  • U9b Millfield Tournament Winners
  • 5 County Players
  • 3 West of England JRPC Players

Girls’ Netball

  • U13 Bryanston Tournament Bowl Winners
  • U13b Millfield Tournament Runners Up
  • U12b Taunton Tournament Runners Up
  • U11 Bryanston Tournament Bowl Winners
  • 1 Somerset County Player

Boys’ Cricket

  • 2 County Players
  • 12 District Players

Girls’ Rounders

  • U13 Port Regis Tournament Winners

Girls’ Cricket

  • U12 KSB Festival Winners
  • U11 Hazlegrove Festival Runners Up
  • 1 County Player
  • 5 District Players

Athletics

  • National Prep Schools Championships Year 8 Boys 800m Third Place
  • National Prep Schools Championships Year 6 Boys 800m Third Place
  • 26 children qualifying for the National Prep Schools Championships
  • 9 South West Prep Schools Champions
  • 35 Podium finishes at the South West Prep Schools Championships
  • 7 Somerset Junior County Champions
  • Somerset County Combined Events Championships – Year 7 Boys Winner
  • Year 4, 6, 7 and 8 Port Regis Track Festival Winners
  • Year 4, 5 and 6 Monkton Festival Winners
  • 38 medals at the King’s Taunton Festival
  • 34 school records broken this term

Cross County

  • 2 children represented Somerset at the English Schools Championships in Nottingham
  • 8 children represented Somerset at the South West Championships in Gloucester
  • Somerset County Champions – Minor boy, Minor girl
  • Somerset County Junior Championships –Winning Teams Year 7 girls and Year 7 boys
  • Somerset County Junior Championships –Winning Individual - Year 7 girl
  • 21children qualifying for the Somerset County Championships at Aldon Hill
  • Yeovil District Finals at KSB Individual Winners Year 7 boy, Year 7 girl, Year 8 boy
  • Winning Teams at the Clayesmore Relays - Year 8 boys, Year 7 boys and Year 7 girls
  • Runners Up Teams at the Clayesmore Relays – Year 6 boys and Year 5 girls
  • U13 Boy Fastest Lap Trophy at the Clayesmore Relays
  • U13 Girl Fastest Lap Trophy at the Clayesmore Relays
  • U12 Boy Fastest Lap Trophy at the Clayesmore Relays
  • U12 Girl Fastest Lap Trophy at the Clayesmore Relays

Tennis

  • U13 National IAPS Girl’s Singles Runner Up 2015
  • National IAPS Finals July 2016 Eighteen Hazlegrove competitors

Swimming

  • National IAPS Girls Finalist U13 Breaststroke 
  • National IAPS Girls Finalist U12 Backstroke – 2nd overall
  • National IAPS Boys Finalist U10 Breaststroke
  • National IAPS Girls Finalist U10 Butterfly
  • National IAPS Girls Finalist U12 Medley Relay Team

Squash

  • National IAPS Finals at Millfield Seven Hazlegrove competitors
  • National IAPS Finals at Millfield U11 Boys Individual Plate Semi-finalist

Riding

  • NSEA National Finialist in both Team and Individual Events
  • Somerset NSEA County Challenge Winners 2015 – Qualifying for the National Finals
  • Stonar Inter-Schools’ One Day Event May 2015 – Six competitors
  • St Mary’s Showjumping – Individual Winner in Class 2
  • Leweston Inter-Schools’ Show Jumping Team Competition Runners Up in three classes
  • Polden Hill’s Inter-Schools Show Jumping Team Competition Winners
  • Polden Hill’s Inter-Schools Show Jumping Individual Competition Winner
  • Queen's Inter-Schools Show Jumping Team Competition Winners
  • Queen's Inter-Schools Show Jumping Individual Competition Winner
  • King’s Taunton Inter-Schools Show Jumping Team Competition Winners
  • Sandroyd Inter-Schools’ Tetrathlon Minimus Mixed Team Winners
  • Sandroyd Inter-Schools’ Tetrathlon Minimus Boys – Individual Winner and Runner Up
  • Sandroyd Inter-Schools’ Tetrathlon Junior Boys – Individual Runner Up

Biathlon/Biathle

  • 5 children and 1 staff member qualifying to compete for Great Britain at the European Championships, Turkey - October 2015
  • European Biathle Champion – Youth D Boys
  • European Biathle Mixed Relay Champions - Youth D – both HZG children
  • 3 children and 1 staff qualifying to compete for Great Britain at the European Championships, Portugal - July 2016
  • National Schools Biathle Finals – Individual Boy Winners Year 8 and Year 7
  • National Schools Biathle Finals – Individual Girl Winners Year 7 and Year 4
  • National Schools Biathle Finals - Team Boy Winners Year 8, Year 7, Year 6, Year 5, Year 4
  • National Schools Biathle Finals - Team Girls Winners Year 7, Year 4
  • National Schools Biathle Relays – Six Team Winners
  • National Schools Biathlon Finals - Under 10 Girls Team Runners Up
  • South West Biathle Finals - Individual Winners Year 7 Girl
  • South West Biathle Finals - Individual Runner Up Year 4 Boy
  • National Schools Biathlon Finals at the Crystal Palace 14 Hazlegrove children qualified

Exmoor Challenge

  • Rotary Exmoor Challenge 2016 Girls Team Category Winners
  • Rotary Exmoor Challenge 2016 Boys Team – 3rd place
  • Rotary Exmoor Challenge 2016 Mixed Team – 3rd place
  • Rotary Exmoor Challenge 2016 Three Hazlegrove Teams Competed

Judo

  • IAPS National Tournament U50kg Winner

Karate

  • IAPS National Tournament Forty Medals including 16 National Champions
  • TYGA Open Martial Arts World Championship 18 Medalists including 5 Gold
  • WKS Northern Open Karate Championships 2 Bronze Medalists
  • International Martial Arts Hall of Fame - Instructor Award
  • Staff member selected for WKS England Squad

2014 - 2015

Boys' Rugby

  • 1st VII Sherborne Sevens Runners Up
  • 1st VII Brynaston Tournament Semi-finalists
  • U11 Monkton Super 12’s Winners

Girls’ Hockey

  • U13 National IAPS Tournament 3rd
  • U11 National IAPS Tournament 5th
  • U13 Regional IAPS Tournament Semi-finalists
  • U11 Regional IAPS Tournament Winners
  • 1st VII Bryanston Tournament Winners
  • 1st VII KSB Tournament Winners
  • U12a Hazlegrove Tournament Runners Up
  • U12b Hazlegrove Tournament Winners
  • U11 KSB Tournament Runners Up
  • U11 Port Regis Tournament Runners Up
  • U10 Monkton Tournament Winners
  • U9 Hazlegrove Tournament Runners Up
  • 3 County Players
  • 2 West of England JRPC Players

Boys' Hockey

  • U13 National IAPS Tournament 3rd
  • U11 National IAPS Tournament Runners Up
  • U13 Regional IAPS Tournament Runners Up
  • U11 Regional IAPS Tournament Winners
  • U12 KSB Tournament Runners Up
  • U11 Sherborne Tournament Plate Runners Up
  • U10 KSB Tournament Plate Winners
  • 3 County Players
  • 2 West of England JRPC Players

Girls’ Netball

  • U12 Regional IAPS Tournament 3rd
  • U13b Millfield Tournament Runners Up
  • U11b All Hallows Tournament Runners Up
  • 1 County Player

Boys’ Cricket

  • 4 County Players
  • 14 District Players

Girls’ Rounders

  • U13 Port Regis Tournament Winners
  • U10 Millfield Tournament Runners Up

Girls’ Cricket

  • Lady Taverners National Indoor Competition at Lords Winners
  • Lady Taverners West of England Regional Indoor Competition Winners
  • Lady Taverners Somerset County Indoor Competition Winners
  • U11 Hazlegrove Festival Winners
  • U13 KSB Festival Runners Up
  • 1 County Player

Athletics

  • National Prep Schools Championships Year 8 Girls 800m Runner Up
  • National Prep Schools Championships Year 6 Boys Hurdles Runner Up
  • National Prep Schools Championships Year 8 Girls 300m Third Place
  • 23 children qualifying for the National Prep Schools Championships
  • 12 South West Prep Schools Champions
  • 7 Somerset Junior County Champions
  • 38 Podium finishes at the South West Prep Schools Championships
  • Year 4, 5 and 6 Monkton Festival Winners
  • Year 5 and 7 KSB Festival Winners
  • 22 medals at the King’s Taunton Festival

Cross County

  • 4 children represented Somerset at the South West Championships in Wiltshire
  • U11 Boy Fastest Lap Trophy at the Clayesmore Relays
  • U10 Girl Fastest Lap Trophy at the Clayesmore Relays
  • U13 Boys Clayesmore Relays Runners Up
  • U13 Girls Clayesmore Relays Runners Up
  • U10 Girls Clayesmore Relays Runners Up

Tennis

  • U13 National IAPS Girl’s Doubles Semi-finalists
  • U13 National IAPS Girl’s Singles Semi-finalist
  • U13 National IAPS Girl’s Singles Semi-finalist
  • U13 National IAPS Girl’s Singles Quarter-finalist
  • U13 National IAPS Boy’s Plate Semi-finalists
  • National IAPS Finals 2015 Fifteen Hazlegrove competitors

Swimming

  • National IAPS Finalist U13 Front crawl
  • National IAPS Finalist U13 Backstroke
  • National IAPS Finalist U12 Breaststroke

Squash

  • National IAPS Finals at Wellington College Eight Hazlegrove competitors
  • National IAPS Finals at Wellington College U13 Boy Quarter-finalist
  • National IAPS Finals at Wellington College U11 Boy Semi-finalist

Riding

  • Stonar Inter Schools’ One Day Event September 2014 and May 2015 Winner
  • Stonar Inter Schools’ One Day Event September 2014 Runner Up
  • Bruton School for Girls’ Inter Schools’ One Day Event Sept’ 2014 Runners Up in two classes
  • Regional NSEA Grassroots Show Jumping Final Winner
  • Leweston Inter Schools’ Show Jumping Team Competition Winners
  • Polden Hill’s Inter Schools Show Jumping Team Competition Winners
  • King’s Taunton Inter Schools Show Jumping Team Competition Winners
  • Sandroyd Inter Schools’ Tetrathlon Junior Girl and Minimus Boy Winners
  • Sandroyd Inter Schools’ Tetrathlon Minimus Team Winners
  • NSEA Schools Dressage Qualifiers Winner of Two Classes

Biathlon/Biathle/Triathlon

  • National Schools Biathle Finals Year 8 Girl and Year 7 Boy Winner
  • National Schools Biathle Finals Year 7, Year 6 Boys, Boys and Year 4 Boys Team Winners
  • National Schools Biathle Finals Four Runners Up
  • South West Schools Biathle Finals Year 8 Girl, Year 6 Girl and Year 4 Girl Winner
  • South West Schools Biathle Finals Year 6 Boys and Year 4 Girls Team Winners
  • National Schools Biathlon Finals at the Olympic Park 14 Hazlegrove children qualified
  • British Youth Triathlon U12 Girls Champion
  • 8 children qualifying for GB selection in 2015

Exmoor Challenge

  • Rotary Exmoor Challenge 2015 Mixed Category Winners
  • Rotary Exmoor Challenge 2015 Boy’s Category Runners Up
  • Rotary Exmoor Challenge 2015 Four Hazlegrove Teams Entered

Skiing

  • Three Cities Cup Giant Slalom U13 Winner
  • Wildschonau Biathlon (Skiing and Shooting) U16 Winner

Judo

  • IAPS National Tournament U13 Boys Two Silver Medalists
  • IAPS National Tournament U13 Boys Bronze Medalist

Karate

  • Winning School at the National IAPS Championships
  • IAPS National Tournament Sixty Medals including Twenty Two National Champions
  • TYGA Open Martial Arts World Championship Eighteen Medalists including Five Gold
  • Welsh Open Karate Championships Seven Bronze Medalists

Hazlegrove Stories

More stories

In This Section

In this section