Hazlegrove
menu close

Major sporting achievements by Hazlegrove pupils

Related News

More news

Hazlegrove pupils have enjoyed tremendous success at all levels.  We have listed just some of their achievements below...

More information about recent achievements can be found within our sports news.

Click here to visit our Sports Hall of Fame album in Flickr

 

Academic Year 2016 – 2017

Sporting Achievements for the Academic Year 2016 – 2017

Boys' Rugby

  • U10 KSB Tournament Runners Up 

Girls’ Hockey

  • 1st VII Winners - All Hallows Tournament
  • U13 National IAPS Tournament at Millfield
  • U13 Regional IAPS Tournament – 3rd
  • U13a Runners Up - KSB Tournament
  • U13b Winners - Hazlegrove Tournament
  • U13c Runners Up - Hazlegrove Tournament
  • U12a Runners Up - Hazlegrove Tournament
  • U12b Winners - Hazlegrove Tournament
  • U12c Runners Up – Hazlegrove Tournament
  • U11 Regional IAPS Tournament – 4th
  • U11a Runners Up - KSB Tournament
  • U11b Winners - All Hallows Tournament
  • 5 Somerset JAC County Player
  • 2 West of England JRPC Players

Boys' Hockey

  • U13 Regional IAPS Tournament – Winners
  • U11 Sherborne Tournament Winners
  • U11 Sherborne Tournament – Player of the Tournament Award
  • U11 Sherborne Tournament – Goalkeeper of the Tournament Award
  • U10 KSB Tournament Winners
  • U9a Millfield Tournament Winners
  • U9b Millfield Tournament Runners Up
  • 3 Somerset JAC County Players

Girls’ Netball

  • U13 Somerset County Tournament – third place
  • U11b Runners Up - Millfield Tournament

Boys’ Cricket

  • 2 County Players
  • 6 District Players
  • One century scored this season
  • Eleven half centuries scored this season
  • Two ‘5 wicket hauls’ this season

Girls’ Rounders

  • U13 Port Regis Tournament Winners
  • U11b Runners Up - Millfield Tournament
  • U10 Clayesmore Festival Winners
  • Five – magic ‘5 or more’ scores

Girls’ Cricket

  • Somerset County Champions
  • South West Regional Finals Runners Up
  • U13 KSB Festival Winners
  • 1 County Player
  • 3 District Players

Athletics

  • 16 children qualifying for the National Prep Schools Championships in 22 events
  • 8 South West Prep Schools Champions
  • 33 Podium finishes at the South West Prep Schools Championships
  • 5 Somerset Junior County Champions
  • Year 4, 6, 7 and 8 Port Regis Track Festival Runners Up
  • 25 medals at the King’s Taunton Festival
  • 24 school records broken this term

Cross County

  • 2 children represented Somerset at the English Schools Championships in Norwich
  • 6 children represented Somerset at the South West Championships in Cornwall
  • Somerset County Junior Championships –Winning Teams Year 8 girls and Year 7 boys
  • Somerset County Junior Championships –Winning Individual - Year 7 girl
  • 18 children qualifying for the Somerset County Championships at Aldon Hill
  • National Prep Schools Championships at Malvern – Year 8 girls team third
  • Winning Teams at the Clayesmore Relays - Year 8 girls and Year 7 boys
  • Runners Up Teams at the Clayesmore Relays –  Year 8 boys, Year 6 boys and Year 5 girls
  • U13 Boy Fastest Lap Trophy at the Clayesmore Relays
  • U12 Boy Fastest Lap Trophy at the Clayesmore Relays
  • U10 Girl Fastest Lap Trophy at the Clayesmore Relays
  • Yeovil District Championships – three individual race winners
  • Hazlegrove Park Run – 27 children have fifteen or more appearances
  • Hazlegrove Park Run – 11 children have thirty or more appearances
  • Hazlegrove Park Run –   6 children have forty or more appearances
  • Hazlegrove Park Run –   5 children have fifty or more appearances

Tennis

  • 13 Hazlegrove competitors in the National IAPS Finals July 2017

Swimming

  • National IAPS Girls Finalist U13 Backstroke – 4th overall
  • National IAPS Girls Finalist U13 Breaststroke 
  • National IAPS Boys Finalist U12 Backstroke
  • National IAPS Girls Finalist U13 Medley Relay Team

Squash

  • National IAPS Finals at Millfield Seven Hazlegrove competitors
  • National IAPS Finals at Millfield U13 Boys Individual Cup Semi-finalist
  • National IAPS Finals at Millfield U13 Boys Individual Plate Runner Up

Riding

  • School Team selected to represent England in October 2017in the NSEA Home Nations
  • NSEA National Show Jumping School Team Winners at Bury Farm
  • Competed at the National NSEA Eventers Finals at Hickstead
  • Bath and West Just for Schools – Team Runners Up
  • Somerset NSEA County Challenge Winners 2016 – Qualifying for the National Finals
  • Blundells One Day Event – Team Winners and gained tickets to Olympia 2016
  • Blundells One Day Event – class1 Winner
  • Stonar Inter Schools’ One Day Event May 2017 – five competitors
  • Leweston Inter Schools’ Show Jumping – class 3 - Winner
  • PHPC Team Eventers Challenge – Winning team and class 2 - Winner
  • NSEA Eventers Challenge – class 4 - Winner
  • King’s Taunton Inter Schools Show Jumping Team Competition Winners
  • Sandroyd Inter Schools’ Tetrathlon Minimus Mixed Team Winners
  • Sandroyd Inter Schools’ Tetrathlon Minimus Boys – Individual second and third
  • Sandroyd Inter Schools’ Tetrathlon Minimus Girls – Individual second and third

Biathlon/Biathle

  • European Biathle 2016 Youth D Boys – Team Gold
  • European Triathle 2016 Youth D Boys – Team Gold
  • European Biathle Masters 2016 – Team Gold and Individual Silver
  • 3 children and 1 staff member qualifying to compete for Great Britain at the European Championships, Portugal – July 2017
  • National Schools Biathle Finals – Individual winner in two age groups
  • National Schools Biathle Finals - School team winners in three age groups
  • South West Schools Biathle Finals - Individual winner in four age groups
  • South West Schools Biathle Finals – School team winners in five age groups
  • Dorset Qualifier 2016 – 39 medals won – School team winners in six age groups
  • National Schools Biathlon Finals at the Crystal Palace 14 Hazlegrove children qualified
  • National Schools Biathlon Finals – Team winners – female teachers
  • National Schools Biathlon Finals – Team bronze - Year 5 boys 
  • National Biathlon Finals in Solihull – 10 Hazlegrove children qualified
  • Bath Laser Run 2017 – Individual 2nd and 3rd in Under 13 category

Exmoor Challenge

  • Rotary Exmoor Challenge 2017 Three Hazlegrove teams competed
  • Girls Team Category – Runners Up

Judo

  • IAPS National Tournament - Girls Tournament - individual bronze medal
  • IAPS National Tournament – Senior Boys Tournament – individual bronze medal
  • IAPS National Tournament - Junior Boys Tournament – individual bronze medal

Karate

  • TYGA Open Martial Arts World Championship 6 Medalists including 3 Gold
  • WKS European Open Karate Championships – 1 competitor – 2 gold and 1 bronze medal
  • 1 child selected for the WKS England Squad
  • Staff member selected for WKS England Squad and NMAC GB Squad

2015 - 2016

Boys' Rugby

  • U10 KSB Tournament Runners Up 

Girls’ Hockey

  • U12 National IAPS Tournament at Bradfield, Runners Up
  • U11 National IAPS Tournament at Repton 
  • U12 Regional IAPS Tournament Winners
  • U11 Regional IAPS Tournament Runners Up
  • U13 KSB Tournament Runners Up
  • U13b Hazlegrove Tournament Winners
  • U13c Hazlegrove Tournament Runners Up
  • U12 Hazlegrove Tournament Winners
  • U11 KSB Tournament Runners Up
  • U11 Bryanston Tournament Runners Up
  • U11b All Hallows Tournament Winners
  • U10 Monkton Tournament Runners Up
  • 1 Somerset JAC County Player

Boys' Hockey

  • U12 KSB Tournament Winners
  • U10 KSB Tournament Winners
  • U9a Millfield Tournament Runners Up
  • U9b Millfield Tournament Winners
  • 5 County Players
  • 3 West of England JRPC Players

Girls’ Netball

  • U13 Bryanston Tournament Bowl Winners
  • U13b Millfield Tournament Runners Up
  • U12b Taunton Tournament Runners Up
  • U11 Bryanston Tournament Bowl Winners
  • 1 Somerset County Player

Boys’ Cricket

  • 2 County Players
  • 12 District Players

Girls’ Rounders

  • U13 Port Regis Tournament Winners

Girls’ Cricket

  • U12 KSB Festival Winners
  • U11 Hazlegrove Festival Runners Up
  • 1 County Player
  • 5 District Players

Athletics

  • National Prep Schools Championships Year 8 Boys 800m Third Place
  • National Prep Schools Championships Year 6 Boys 800m Third Place
  • 26 children qualifying for the National Prep Schools Championships
  • 9 South West Prep Schools Champions
  • 35 Podium finishes at the South West Prep Schools Championships
  • 7 Somerset Junior County Champions
  • Somerset County Combined Events Championships – Year 7 Boys Winner
  • Year 4, 6, 7 and 8 Port Regis Track Festival Winners
  • Year 4, 5 and 6 Monkton Festival Winners
  • 38 medals at the King’s Taunton Festival
  • 34 school records broken this term

Cross County

  • 2 children represented Somerset at the English Schools Championships in Nottingham
  • 8 children represented Somerset at the South West Championships in Gloucester
  • Somerset County Champions – Minor boy, Minor girl
  • Somerset County Junior Championships –Winning Teams Year 7 girls and Year 7 boys
  • Somerset County Junior Championships –Winning Individual - Year 7 girl
  • 21children qualifying for the Somerset County Championships at Aldon Hill
  • Yeovil District Finals at KSB Individual Winners Year 7 boy, Year 7 girl, Year 8 boy
  • Winning Teams at the Clayesmore Relays - Year 8 boys, Year 7 boys and Year 7 girls
  • Runners Up Teams at the Clayesmore Relays – Year 6 boys and Year 5 girls
  • U13 Boy Fastest Lap Trophy at the Clayesmore Relays
  • U13 Girl Fastest Lap Trophy at the Clayesmore Relays
  • U12 Boy Fastest Lap Trophy at the Clayesmore Relays
  • U12 Girl Fastest Lap Trophy at the Clayesmore Relays

Tennis

  • U13 National IAPS Girl’s Singles Runner Up 2015
  • National IAPS Finals July 2016 Eighteen Hazlegrove competitors

Swimming

  • National IAPS Girls Finalist U13 Breaststroke 
  • National IAPS Girls Finalist U12 Backstroke – 2nd overall
  • National IAPS Boys Finalist U10 Breaststroke
  • National IAPS Girls Finalist U10 Butterfly
  • National IAPS Girls Finalist U12 Medley Relay Team

Squash

  • National IAPS Finals at Millfield Seven Hazlegrove competitors
  • National IAPS Finals at Millfield U11 Boys Individual Plate Semi-finalist

Riding

  • NSEA National Finialist in both Team and Individual Events
  • Somerset NSEA County Challenge Winners 2015 – Qualifying for the National Finals
  • Stonar Inter-Schools’ One Day Event May 2015 – Six competitors
  • St Mary’s Showjumping – Individual Winner in Class 2
  • Leweston Inter-Schools’ Show Jumping Team Competition Runners Up in three classes
  • Polden Hill’s Inter-Schools Show Jumping Team Competition Winners
  • Polden Hill’s Inter-Schools Show Jumping Individual Competition Winner
  • Queen's Inter-Schools Show Jumping Team Competition Winners
  • Queen's Inter-Schools Show Jumping Individual Competition Winner
  • King’s Taunton Inter-Schools Show Jumping Team Competition Winners
  • Sandroyd Inter-Schools’ Tetrathlon Minimus Mixed Team Winners
  • Sandroyd Inter-Schools’ Tetrathlon Minimus Boys – Individual Winner and Runner Up
  • Sandroyd Inter-Schools’ Tetrathlon Junior Boys – Individual Runner Up

Biathlon/Biathle

  • 5 children and 1 staff member qualifying to compete for Great Britain at the European Championships, Turkey - October 2015
  • European Biathle Champion – Youth D Boys
  • European Biathle Mixed Relay Champions - Youth D – both HZG children
  • 3 children and 1 staff qualifying to compete for Great Britain at the European Championships, Portugal - July 2016
  • National Schools Biathle Finals – Individual Boy Winners Year 8 and Year 7
  • National Schools Biathle Finals – Individual Girl Winners Year 7 and Year 4
  • National Schools Biathle Finals - Team Boy Winners Year 8, Year 7, Year 6, Year 5, Year 4
  • National Schools Biathle Finals - Team Girls Winners Year 7, Year 4
  • National Schools Biathle Relays – Six Team Winners
  • National Schools Biathlon Finals - Under 10 Girls Team Runners Up
  • South West Biathle Finals - Individual Winners Year 7 Girl
  • South West Biathle Finals - Individual Runner Up Year 4 Boy
  • National Schools Biathlon Finals at the Crystal Palace 14 Hazlegrove children qualified

Exmoor Challenge

  • Rotary Exmoor Challenge 2016 Girls Team Category Winners
  • Rotary Exmoor Challenge 2016 Boys Team – 3rd place
  • Rotary Exmoor Challenge 2016 Mixed Team – 3rd place
  • Rotary Exmoor Challenge 2016 Three Hazlegrove Teams Competed

Judo

  • IAPS National Tournament U50kg Winner

Karate

  • IAPS National Tournament Forty Medals including 16 National Champions
  • TYGA Open Martial Arts World Championship 18 Medalists including 5 Gold
  • WKS Northern Open Karate Championships 2 Bronze Medalists
  • International Martial Arts Hall of Fame - Instructor Award
  • Staff member selected for WKS England Squad

2014 - 2015

Boys' Rugby

  • 1st VII Sherborne Sevens Runners Up
  • 1st VII Brynaston Tournament Semi-finalists
  • U11 Monkton Super 12’s Winners

Girls’ Hockey

  • U13 National IAPS Tournament 3rd
  • U11 National IAPS Tournament 5th
  • U13 Regional IAPS Tournament Semi-finalists
  • U11 Regional IAPS Tournament Winners
  • 1st VII Bryanston Tournament Winners
  • 1st VII KSB Tournament Winners
  • U12a Hazlegrove Tournament Runners Up
  • U12b Hazlegrove Tournament Winners
  • U11 KSB Tournament Runners Up
  • U11 Port Regis Tournament Runners Up
  • U10 Monkton Tournament Winners
  • U9 Hazlegrove Tournament Runners Up
  • 3 County Players
  • 2 West of England JRPC Players

Boys' Hockey

  • U13 National IAPS Tournament 3rd
  • U11 National IAPS Tournament Runners Up
  • U13 Regional IAPS Tournament Runners Up
  • U11 Regional IAPS Tournament Winners
  • U12 KSB Tournament Runners Up
  • U11 Sherborne Tournament Plate Runners Up
  • U10 KSB Tournament Plate Winners
  • 3 County Players
  • 2 West of England JRPC Players

Girls’ Netball

  • U12 Regional IAPS Tournament 3rd
  • U13b Millfield Tournament Runners Up
  • U11b All Hallows Tournament Runners Up
  • 1 County Player

Boys’ Cricket

  • 4 County Players
  • 14 District Players

Girls’ Rounders

  • U13 Port Regis Tournament Winners
  • U10 Millfield Tournament Runners Up

Girls’ Cricket

  • Lady Taverners National Indoor Competition at Lords Winners
  • Lady Taverners West of England Regional Indoor Competition Winners
  • Lady Taverners Somerset County Indoor Competition Winners
  • U11 Hazlegrove Festival Winners
  • U13 KSB Festival Runners Up
  • 1 County Player

Athletics

  • National Prep Schools Championships Year 8 Girls 800m Runner Up
  • National Prep Schools Championships Year 6 Boys Hurdles Runner Up
  • National Prep Schools Championships Year 8 Girls 300m Third Place
  • 23 children qualifying for the National Prep Schools Championships
  • 12 South West Prep Schools Champions
  • 7 Somerset Junior County Champions
  • 38 Podium finishes at the South West Prep Schools Championships
  • Year 4, 5 and 6 Monkton Festival Winners
  • Year 5 and 7 KSB Festival Winners
  • 22 medals at the King’s Taunton Festival

Cross County

  • 4 children represented Somerset at the South West Championships in Wiltshire
  • U11 Boy Fastest Lap Trophy at the Clayesmore Relays
  • U10 Girl Fastest Lap Trophy at the Clayesmore Relays
  • U13 Boys Clayesmore Relays Runners Up
  • U13 Girls Clayesmore Relays Runners Up
  • U10 Girls Clayesmore Relays Runners Up

Tennis

  • U13 National IAPS Girl’s Doubles Semi-finalists
  • U13 National IAPS Girl’s Singles Semi-finalist
  • U13 National IAPS Girl’s Singles Semi-finalist
  • U13 National IAPS Girl’s Singles Quarter-finalist
  • U13 National IAPS Boy’s Plate Semi-finalists
  • National IAPS Finals 2015 Fifteen Hazlegrove competitors

Swimming

  • National IAPS Finalist U13 Front crawl
  • National IAPS Finalist U13 Backstroke
  • National IAPS Finalist U12 Breaststroke

Squash

  • National IAPS Finals at Wellington College Eight Hazlegrove competitors
  • National IAPS Finals at Wellington College U13 Boy Quarter-finalist
  • National IAPS Finals at Wellington College U11 Boy Semi-finalist

Riding

  • Stonar Inter Schools’ One Day Event September 2014 and May 2015 Winner
  • Stonar Inter Schools’ One Day Event September 2014 Runner Up
  • Bruton School for Girls’ Inter Schools’ One Day Event Sept’ 2014 Runners Up in two classes
  • Regional NSEA Grassroots Show Jumping Final Winner
  • Leweston Inter Schools’ Show Jumping Team Competition Winners
  • Polden Hill’s Inter Schools Show Jumping Team Competition Winners
  • King’s Taunton Inter Schools Show Jumping Team Competition Winners
  • Sandroyd Inter Schools’ Tetrathlon Junior Girl and Minimus Boy Winners
  • Sandroyd Inter Schools’ Tetrathlon Minimus Team Winners
  • NSEA Schools Dressage Qualifiers Winner of Two Classes

Biathlon/Biathle/Triathlon

  • National Schools Biathle Finals Year 8 Girl and Year 7 Boy Winner
  • National Schools Biathle Finals Year 7, Year 6 Boys, Boys and Year 4 Boys Team Winners
  • National Schools Biathle Finals Four Runners Up
  • South West Schools Biathle Finals Year 8 Girl, Year 6 Girl and Year 4 Girl Winner
  • South West Schools Biathle Finals Year 6 Boys and Year 4 Girls Team Winners
  • National Schools Biathlon Finals at the Olympic Park 14 Hazlegrove children qualified
  • British Youth Triathlon U12 Girls Champion
  • 8 children qualifying for GB selection in 2015

Exmoor Challenge

  • Rotary Exmoor Challenge 2015 Mixed Category Winners
  • Rotary Exmoor Challenge 2015 Boy’s Category Runners Up
  • Rotary Exmoor Challenge 2015 Four Hazlegrove Teams Entered

Skiing

  • Three Cities Cup Giant Slalom U13 Winner
  • Wildschonau Biathlon (Skiing and Shooting) U16 Winner

Judo

  • IAPS National Tournament U13 Boys Two Silver Medalists
  • IAPS National Tournament U13 Boys Bronze Medalist

Karate

  • Winning School at the National IAPS Championships
  • IAPS National Tournament Sixty Medals including Twenty Two National Champions
  • TYGA Open Martial Arts World Championship Eighteen Medalists including Five Gold
  • Welsh Open Karate Championships Seven Bronze Medalists

2013 - 2014

Boys' Rugby

  • Winners of the King’s School Bruton Tournament – U10’s
  • 3 Boys selected for the Somerset Prep School XV
  • Competed at the Rosslyn Park Sevens – 1st VII

Girls’ Hockey

  • National Finals – Runners Up
  • National IAPS Finalists – U13’s
  • National IAPS Finalists – U12’s
  • Regional IAPS Winners – U13’s
  • Winners of the All Hallows Tournament - U13’s
  • Winners of the Hazlegrove Tournament – U12 ’s
  • Winners of the Monkton Tournament - U10’s
  • Winners of the Hazlegrove Tournament – U 9 ’s
  • 2 Girls selected to represent the West of England
  • 5 Girls gaining County selection

Boys’ Hockey

  • National IAPS Finalists – U13’s
  • National IAPS Finalists – U11’s
  • Regional IAPS Runners Up – U11’s
  • Winners of the King’s School Bruton Tournament – U10’s
  • Winners of the Millfield ‘B’ Tournament – U 10’s
  • 5 Boys gaining County selection

Boys’ Cricket

  • 7 Boys gaining County selection

Girls’ Cricket

  • National Champions - Lady Taverners Indoor Competition
  • Regional Champions - Lady Taverners Indoor Competition
  • County Champions - Lady Taverners Indoor Competition
  • Winners of the KSB Festival – U13’s
  • 3 Girls gaining County selection

Cross Country

  • England International Selection for a Year 8 girl – representing England at the Home International, where she finished 8th
  • 3rd place at the English Schools’ Cross Country Championships
  • South West Champion - Junior Girls
  • County Champion – Junior Girls
  • 3 children gained Somerset County selection
  • Somerset County Championships - three children gaining top 8 finishes
  • Twelve children qualifying for the Somerset County Championships

Athletics

  • National Prep Schools Champion - U13 Boys Long Jump
  • National Prep Schools Champion – U13 Girls 800m
  • National Prep Schools Championships – 2nd Place U14 Girls 1500m
  • National Prep Schools Championships – 3rd Place U14 Boys Javelin
  • 9 South West Prep Schools Champions
  • 20 children qualifying for the National Prep Schools Championships
  • 5 County Champions - Somerset Junior County Championships
  • 2 Somerset County Champions - Somerset Senior County Championships
  • South West Prep Schools Championships - 42 podium finishes
  • 35 medals at the King’s Taunton Festival
  • 6 children selected for the Somerset Indoor team
  • Winners of the Year 4,5,6 Monkton Festival

Tennis

  • Winner - U11 Girl’s Singles - National IAPS Championships
  • 10 children competing at the National IAPS Championships 2014
  • Swimming
  • 3 individuals through to the National IAPS Finals

Biathlon/Biathle

  • 3 children selected to represent Great Britain at the European Championships in Portugal, Summer 2014
  • 2 children competed at the World Championships for Great Britain in Cyprus
  • 32 children qualified for the National Championships at the Olympic Park
  • National Biathlon and Biathle Champion – U12 Girls Category
  • 8 Individual medals at the National Schools Biathle Finals
  • 6 winning school teams at the National Schools Biathle Finals

Squash

  • National IAPS Championships – 3 competitors

Riding

  • 2nd place Team at Stonar Inter Schools’ One Day Event Championships
  • 3 children gaining top 6 finishes at the Stonar Inter Schools’ One Day Event
  • 3 Winning Teams at the Millfield Inter Schools’ Show Jumping
  • Winning Team at the Queens Inter Schools Eventers’ competition
  • Winning Team at the KSB Inter Schools Eventers’ competition

Skiing

  • U12 Dual Slalom Winner - British Ski Academy’s - Anglo Scottish Cup competition
  • Boys Team entered into the SATIPS National Championships

Karate

  • Winning School at the National IAPS Championships
  • ‘Club of the Year Award 2013 -2014’ - International Martial Arts’ Hall of Fame
  • 10 National Champions at the IAPS National Tournament

Judo

  • 2 National Champions at the IAPS National Tournament

Exmoor Challenge

  • 4 teams entered into the Rotary Exmoor Challenge 2014 - Mixed category teams achieved 2nd and 3rd place.

2012 - 2013

Girls Hockey

  • Winners of the Hazlegrove Tournament – Under 12 ’s
  • Runners Up of the Hazlegrove ‘B’ Tournament – Under 12’s
  • Winners of the Hazlegrove ‘B’ Tournament – Under 13’s
  • Runners Up of the All Hallows Tournament - Under 13’s
  • Winners of the Monkton Tournament - Under 10’s
  • National Finalists – Under 12’s
  • National Finalists – Under 13’s
  • Regional IAPS Runners Up – Under 12’s
  • Regional IAPS Runners Up – Under 13’s
  • Third at the National IAPS Tournament – Under 12’s
  • Regional IAPS Plate Winners – Under 11’s
  • 1 Girl selected to represent the West of England
  • 6 Girls selected to represent Somerset

Boys Rugby

  • Winners of the King’s School Bruton Tournament – Under 10’s
  • Runners up of the Sherborne 7’s Tournament – Under 13’s
  • 2 Boys selected for the Somerset Prep School XV

Netball

  • Runners Up of the Monkton Tournament - Under 11’s

Boys Hockey

  • Winners of the Sherborne School Tournament – Under 11’s
  • Winners of the King’s School Bruton Tournament – Under 10’s
  • Winners of the Millfield ‘A’Tournament – Under 9’s
  • Runners Up of the Millfield ‘B’ Tournament – Under 9’s

Cross County

  • County Champion – Minor Girls
  • Five children gained Somerset County Honours
  • Winners of the Clayesmore Relays – Year 7 girls and Year 6 boys team
  • Runners Up at the Clayesmore Relays – Year 8 boys team
  • Ten children qualifying for the Somerset County Championships
  • Somerset County Championships - three children gaining top 10 finishes

Cricket

  • 8 boys gaining County Honours

Girls' Cricket

  • Winners of the Lady Taverners Indoors Regional Round – Under 13’s
  • 4 Girls selected to represent Somerset and Wiltshire

Athletics

  • 7 South West Prep Schools Champions
  • 16 children qualifying for the National Prep Schools Championships
  • South West Prep Schools Championships - 22 podium finishes
  • Somerset Junior County Championships – 12 podium finishes
  • 33 winners at the King’s Bruton Festival
  • 19 medals at the King’s Taunton Festival

Swimming

  • 4 individuals through to the National IAPS Finals

Tennis

  • 14 children competing at the National IAPS Championships 2013

Biathlon / Biathle

  • 2 children selected to represent Great Britain at the European Championships in Portugal
  • 10 children qualified for the National Championships at Crystal Palace
  • Runners Up the National Championships at Crystal Palace - Year 6 boys team
  • 43 children qualified to compete at the Regional Championships at Millfield
  • 3 Individual top 5 places at the Regional Championships at Millfield
  • Runners Up at the Regional Championships at Millfield- Year 6 Boys

Squash

  • National IAPS Championships – Winner - U13 Girls Singles

Riding

  • Winning team at the Sandroyd Inter Schools Tetrathlon – Shoot, Swim, Ride, Run
  • Runners Up team at the Millfield Regional JWS competition – qualifying for the National Finals
  • Winning team at the Millfield Schools Show Jumping Competition
  • Winning individual at the Millfield Schools Show Jumping Competition
  • 29 children competed in the Hazlegrove Christmas Show at Kingfisher Equestrian Centre

Skiing

  • Teams entered for the South West Schools Championships
  • Successful school trip to Valmeinier, France during the Easter holidays

2011 - 2012

Athletics

  • Second place at the National Championships – U12 Boys Javelin
  • 36 medals at the King’s Taunton Festival
  • Somerset Junior County Championships – 16 medalists
  • 4 County Champions
  • 5 South West Champions
  • 15 children qualifying for the National Championships
  • 27 medalists at the South West Championships
  • Years 4, 5, 6 team winners at the Monkton Festival
  • 20 winners at the Monkton Festival

Cross Country

  • Winners of the Clayesmore Relays – Year 5 and Year 6 boys team
  • Winners of the Yeovil District Championships – Year 7 boys team, Year 7 girls team
  • Yeovil District Championships – five children gaining top 4 finishes
  • Ten children qualifying for the Somerset County Championships
  • Four children gained Somerset County Honours
  • English Schools National Cross County Championships – U15 Girl
  • Somerset County Championships - four children gaining top 10 finishes
  • South West Championships – four qualifiers
  • Runners Up at the Clayesmore Relays – Year 8 boys team and Year 6 girls team

Cricket

  • 4 children gaining County Honours

Girls Cricket

  • Winner of the Hazlegrove Under 11 Festival
  • Runners Up of the King’s Bruton Under 13 Festival
  • 3 children gaining County Honours

Girls Hockey

  • National Finalists – Under 11’s
  • National Finalists – Under 12’s
  • Winners of the All Hallows Tournament – Under 13’s
  • Winners of the Hazlegrove Tournament – Under 12 ’s
  • Winners of the Hazlegrove B Tournament – Under 12 ’s
  • Winners at the Regional IAPS Tournament – Under 11’s
  • Winners of the King’s Bruton Tournament – Under 11’s
  • Winners of the Monkton Tournament – Under 10’s
  • Winners of the Millfield Tournament – Under 9’s
  • Winners of the All Hallows B Tournament – Under 11 ’s
  • Third at the Regional IAPS Tournament – Under 12’s
  • Third at the National IAPS Tournament – Under 11’s
  • Fourth at the National IAPS Tournament – Under 12’s
  • 12 children selected for the Somerset JDC Squads
  • 5 children gaining Somerset County Honours
  • 1 child gaining West of England selection

Rugby

  • Winners at the King’s Bruton Tournament – Under 10’s
  • Winners of the ‘Matt Perry’ Trophy at the Monkton Rugby Tournament
  • Winners of the Shield competition at the Queens Tournament
  • 4 children gaining Somerset County Prep School’s Honours

Boys Hockey

  • National Finalists – Under 13’s
  • National Finalists – Under 11’s
  • Winners of the Millfield Tournament – Under 9’s
  • Runners Up at the National IAPS Plate Tournament – Under 11’s
  • Runners Up at the Sherborne Tournament – Under 11’s
  • 3rd Place at the Regional IAPS Tournament – Under 13’s
  • 3rd Place at the King’s Bruton Tournament – Under 10’s
  • 12 children selected for the Somerset JDC Squads
  • 5 children gaining Somerset County Honours
  • 2 children gaining West of England selection

South West Biathlon Championships

  • 18 children qualified to compete at the Regional Championships at Bath University
  • Winning team in Year 5 Boys
  • Qualified for the National Championships at Crystal Palace – Year 5 boys team
  • Qualified for the National Championships at Crystal Palace – Two Year 5 girls

Netball

  • Winners of the Monkton Super 12’s Tournament – Under 12’s
  • Winners of the Monkton Tournament – Under 11’s
  • Winners of the Bryanston Spoon Tournament – Under 11’s
  • Runners Up of the Bryanston Tournament – Under 13’s
  • 3rd Place at the Regional IAPS Tournament – Under 12’s
  • 4th at the Regional IAPS Tournament – Under 13’s
  • Runners Up at the King’s Bruton Tournament – Under 12’s
  • Semifinalists at the King’s Bruton Tournament – Under 10’s
  • 2 children gaining Somerset County Honours

Swimming

  • 2 individuals through to the National IAPS Finals
  • U13 Girls 50m Freestyle – 4th Place
  • 2 relay teams through to the National IAPS Finals

Squash

  • National IAPS Championships – 3rd Place – U13 Boys Singles

Tennis

  • Save the Children National Tennis Tournament – Girls Winners
  • National IAPS Championships – Runners Up - U11 Girl’s Singles
  • National IAPS Championships – Semi Finalist- U11 Girl’s Singles
  • National IAPS Championships – Semi Finalist- U11 Girl’s Doubles
  • National IAPS Championships – Semi Finalist - U13 Boy’s Singles
  • National IAPS Championships – Semi Finalist - U13 Girl’s Singles
  • National IAPS Championships – Quarter Finalist - U11 Boy’s Singles
  • National IAPS Championships – Quarter Finalist - U13 Boy’s Doubles
  • National IAPS Championships – Runners Up - U11 Boys Plate’s Doubles
  • 21 children competing at the National IAPS Championships 2012

Rounders

  • U11 National IAPS Runners Up

Riding

  • National Schools ODE Championships – 4th place
  • 21 children competed in the Hazlegrove Christmas Show at Kingfisher Equestrian Centre
  • Two top six places at the Millfield Regional JAS competition

Skiing

  • Two teams entered the SATIPS National Championships
  • Winning team at the South West Schools Championships – Under 11
  • Two children gaining top three places individually at South West Championships

Karate

  • 11 children qualified for the National All Styles UK Finals
  • Two regional Champions – Point Sparing

Exmoor Challenge

  • Four teams entered into this competition this year 

2010 - 2011

Summer Term 2011

Athletics

  • National Champion - U14 Girls Long Jump
  • Third place at the National Championships – U13 Girls Javelin
  • 28 medals at the King's, Taunton Festival
  • Somerset Junior County Championships – 15 medallists
  • 4 County Champions
  • Somerset County Multi Events Girls – 3rd and 4th place
  • 11 South West Champions
  • 13 children qualifying for the National Championships in 16 events
  • 30 medallists at the South West Championships
  • Year 4, 5, 6 team Winners at the Monkton Festival

Tennis

  • 20 children competing at the National IAPS Championships
  • Winners of the Queen’s U12 Girls Tennis Tournament
  • Semi Finalists in the Queen’s U12 Boys Tennis Tournament

Riding

  • Winner at the National Schools ODE Championships(Riding)

Cricket

  • 4 boys are currently playing cricket for their County

Rounders

  • U11 National IAPS Champions

Spring Term 2011

Boys Hockey

  • National Finalists – Under 13’s
  • National Finalists – Under 11’s
  • Winners of the Breary Cup at the National Finals – Under 13’s
  • Winners of the King’s, Bruton Tournament – Under 10’s
  • Runners Up at the National IAPS Tournament – Under 11’s
  • Runners Up at the Sherborne Tournament – Under 11’s
  • Runners Up at the County Tournament – Under 11’s
  • Third at the Regional IAPS Tournament – Under 11’s
  • Semi Finalists at the Regional IAPS Tournament – Under 13’s
  • Semi Finalists at the Millfield Tournament – Under 10’s

Netball

  • National Finalists – Under 13’s
  • National Finalists – Under 12’s
  • National Finalists – Under 11’s
  • Winners of the Bryanston Tournament – Under 13’s
  • Winners of the Bryanston Bowl Tournament – Under 11’s
  • Winners of the Monkton Tournament – Under 11’s
  • Winners of the King’s, Bruton Tournament – Under 10’s
  • Winners of the All Hallows Tournament – Under 9’s
  • Runners Up of the Regional IAPS Tournament – Under 13’s
  • Runners Up of the Regional IAPS Tournament – Under 12’s
  • Runners Up of the Regional IAPS Tournament – Under 11’s
  • Runners Up at the King’s, Bruton Tournament – Under 12’s
  • Fourth at the National IAPS Tournament – Under 13’s
  • Two girls gaining Somerset County honours 

Girls' Cricket

  • Somerset County Indoor Champions
  • Semi Finalists at the South of England Championships

Swimming

  • Four individuals through to the National IAPS Finals
  • Two relay teams through to the National IAPS Finals 

Cross Country

  • Winners of the Clayesmore Relays – Year 7 boys team
  • Winners of the Yeovil District Championships – Year 7 boys team, Year 8 girls team
  • Yeovil District Championships – three children gaining top 3 finishes
  • Twelve children qualifying for the Somerset County Championships
  • Six children gained Somerset County honours
  • English Schools National Cross County Championships – U15 Girl

Autumn Term 2010

Tennis

  • National IAPS Championships – Runners Up - U11 Girl’s Doubles
  • National IAPS Championships – Semi Finalist- U11 Girl’s Singles
  • National IAPS Championships – Runners Up - U11 Girl’s Doubles Plate
  • National IAPS Championships – Semi Finalist - U13 Girl’s Doubles Plate
  • National IAPS Championships – Last 8 – U13 Boys Singles
  • Save the Children Regional Finals – Winners U13 Boys Doubles
  • Save the Children National Tennis Tournament – Finalists

Hockey

  • National Finalists – Under 11’s
  • National Finalists – Under 13’s
  • Winners of the All Hallows Tournament – Under 13’s
  • Winners at the Regional IAPS Tournament – Under 11’s
  • Winners of the Monkton Tournament – Under 10’s
  • Third at the Regional IAPS Tournament – Under 13’s
  • Runners Up of the King’s, Bruton Tournament – Under 11’s
  • Runners Up of the All Hallows Tournament – Under 11’s
  • Runners Up of the Millfield Tournament – Under 9’s
  • 18 children selected for the Somerset JDC Squads
  • 8 children gaining Somerset County honours 

Rugby

  • Semi Finalists at the King’s, Bruton Tournament – Under 10’s
  • 3 children gaining Somerset County honours 

Horse Riding

  • Qualified for the National Schools Show jumping Championships

South West Biathlon Championships

  • Winning staff male and female teams
  • 2nd placed team in Yr 5 Girl’s,Yr 6 Boy’s, Yr 7 Boy’s and Yr 7 Girl’s
  • 12 children qualified to compete at the Regional Championships at Bath Uni

2009 - 2010

Summer Term 2010

Athletics

  • National Champion - U14 Boys High Jump
  • Runner up at the National Championships – U12 Boys High Jump
  • Runner up at the National Championships – U12 Girls Javelin
  • Somerset AAA County Championships – winner 1500m
  • 21 medals at the King's, Taunton Festival
  • Somerset Junior County Championships – 13 medallists
  • 5 County Champions
  • Somerset County Multi Events Girls – 2nd and 3rd place
  • 12 South West Champions
  • 14 children qualifying for the National Championships in 17 events
  • 27 medallists at the South West Championships
  • Year 4, 5, 6 team Runners Up at the Monkton Festival
  • Year 6 team winners at the King's, Bruton Festival

Tennis

  • 18 children competing at the National IAPS Championships
  • Winners of the Queens U12 Boys Tennis Tournament
  • Semi Finalists in the Girls U12 Queens Tennis Tournament

Riding

  • 9th place at the National Schools ODE (Riding)
  • Winners at the Blackmore and Sparkford Vale Pony Club team Show jumping
  • Winners at the Mendip Farmers team Show jumping event.

Cricket

  • 5 boys are currently playing cricket for their County

Spring Term 2010

Hockey

  • National Finalists – Under 13’s
  • Runners Up at the Sherborne Tournament – Under 11’s
  • Runners Up at the Millfield Tournament – Under 10’s
  • Unbeaten in school fixtures – Under 10A’s
  • Six children gaining Somerset County honours

Netball

  • Runners Up at the Somerset County Tournament – Under 13’s
  • Winners of the Regional IAPS Tournament – Under 12’s
  • Winners of the King’s, Bruton Tournament – Under 12’s
  • National Finalists – Under 12’s
  • Unbeaten in school fixtures – Under 12 A’s
  • Winners of the Regional IAPS Tournament – Under 11’s
  • Winners of the Monkton Tournament – Under 11’s
  • National Finalists – Under 11’s
  • Unbeaten in school fixtures – Under 11A and B’s
  • Runners Up at the King’s, Bruton Tournament – Under 10’s
  • Winners of the All Hallows Tournament – Under 9’s
  • Unbeaten in school fixtures – Under 9A and B’s
  • Unbeaten in school fixtures – Under 8’s
  • Four girls gaining Somerset County honours 

Swimming

  • Four children through to the National Finals 

Cross Country

  • Winners of the Clayesmore Relays – Year 7 girls team
  • Winners of the Yeovil District Championships – Year 7 girls team
  • Six children gained Somerset County honours
  • Four going onto compete in the South West Championships
  • Runners Up at the Clayesmore Relays – Year 6 boys team
  • Runners Up at the Clayesmore Relays – Year 6 girls team
  • Winners of the Clayesmore Relays – Year 5 boys team
  • Runners Up at the Clayesmore Relays – Year 5 boys team
  • Two fastest lap trophies from the Clayesmore Relays

Autumn Term 2009

Hockey

  • Runners Up at the Regional IAPS Tournament – Under 12’s
  • Winners of the Hazlegrove Tournament – Under 12A
  • Runners Up at the Hazlegrove Tournament – Under 12B
  • Winners of the Monkton Tournament – Under 10’s
  • Winners of the King’s ,Bruton Tournament – Under 10’s
  • National Finalists – Under 12’s
  • 3rd place at the National IAPS Finals
  • Winners of the Millfield Tournament – Under 9’s
  • 15 children selected for the Somerset JDC Squads
  • 5 children gaining Somerset County honours 

Rugby

  • 2 children gaining Somerset County honours 

South West Biathlon Championships

  • Winning staff male and female teams
  • 2nd placed team in Yr 5 Boys, Yr 6 Boys, Yr 6 Girls and Yr 7 Girls

Related News

More news

In This Section

In this section