Current Timetable

Spring 2016

 

Monday

Session 1

4.25pm – 5.05pm

Tuesday

Session 1

4.25pm – 5.05pm

Thursday

Session 1

4.25pm – 5.05pm

Friday

Session 1

4.25pm – 5.05pm

             Senior Prep

Senior Prep

Senior Prep

Senior Prep

YF

Swing Band

YF

Wind Band

MPI

Sketching

MPI

Woodwork

KA

Drama

CH

Strings Club

PC/KC/KE

Swimming

AS

Cooking Yrs 7/8

MPI

Pottery

KA

Production Rehearsal

LM

Chimes Club Yr 3/4

KF

Swimming

JS

Chess Club

JS

Maths Club

VC

Quiz Club

MB

Badminton Club

KF

Year 3/4 Cooking

AS

Cooking Yrs 5/6

JB

Dance

MO

Sports Hall

TB

Ukulele Club

AFa

Maps Club

HR

Torchlight Morse Code

EB

Sewing Club

RB

Ball sports

CH

Computer Club

SF

Photography

CS

Cross Stitch

EH

Art

GK

Colouring Club

 

 

PT

Corps of Drums

MO

Squash

HR

Airfix Club

 

 

 

 

KR

Girls Cricket

RB

Cricket Yrs 5/6

 

 

 

 

 

Swimming Yrs 3-8

 

Karate

 

Judo

 

 

 

Karate

 

Squash/Golf

 

Riding

 

 

Monday

Session 2

5.10pm – 5.45pm

Tuesday

Session 2

5.10pm – 5.45pm

Thursday

Session 2

5.10pm – 5.45pm

Friday

Session 2

5.10pm – 5.45pm

Lower School Prep

Lower School Prep

Lower School Prep

Lower School Prep

Middle School Prep

Middle School Prep

Middle School Prep

Middle School Prep

YF

Chamber Choir

KA

Production Rehearsal

KA/DE

Drama

MPI

Woodwork

JS

Board Games

JL

Percussion Club

MPI

Sketching

AS

Cooking Yrs 7/8

MD

Ball Club

AS

Cooking Yrs 5/6

MB

Ball Games

KF

Swimming

TB

IT Coding Club

AFa

Introvert/Extrovert Club

PC/KC/KE

Swimming

MO

Squash

EH

Art

CH

Fitness

JB

Dance

PT

Music Composing Club

KR

Girls Cricket

HR

Airfix Club

HR

Torchlight Morse Code

CH/MB

Boys Cricket

 

 

CA

Fly Fishing

EH

Gardening Club

 

 

 

 

KC/PC

Swimming training

SF

Filming Club

 

 

 

 

 

Karate

 

Judo

 

 

 

Karate

 

Squash/Golf

 

Riding

 

 

  • Italics indicate a chargeable club

Chargeable clubs

Monday

Tennis

12.45pm - 1.15pm

Years 7/8

Tennis

1.15pm – 1.45pm

Years 7/8

Karate

4.25pm - 5.50pm

Years 3-8

Swimming

4.00pm - 5.00pm

Years 3-8

Tuesday

Tennis

12.45pm - 1.15pm

Year 6

Mandarin

1.10pm - 1.40pm

Years 3-8

Golf

4.00pm - 5.00pm

Golf

5.00pm - 5.50pm

Karate

4.25pm - 5.50pm

Advanced Group

Squash

5.00pm onwards

Ballet

5.05pm – 5.45pm

Years 3-8

Swimming

6.45pm - 7.45pm

Years 3-8

Wednesday

Tennis

12.45pm - 1.15pm

Year 3

Tennis

1.15pm - 1.45pm

Year 4

Thursday

Tennis

12.45pm - 1.15pm

Years 4 & 5

Tennis

1.15pm - 1.45pm

Years 4 & 5

Judo

4.30pm - 5.30pm

Years 3-8

Riding

4.00pm onwards

Years 3-8